LM4040C25FTA
HK NeoChip Technology Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
LM4040C25FTA
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Reference
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.5V
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
Noise - 0.1Hz to 10Hz : -
Noise - 10Hz to 10kHz : 35µVrms
Output Type : Fixed
Supplier Device Package : SOT-23-3
Current - Output : 15 mA
Mfr : Diodes Incorporated
Current - Supply : -
Temperature Coefficient : 100ppm/°C
Package / Case : TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input : -
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Reference Type : Shunt
Tolerance : ±0.5%
Base Product Number : LM4040
Current - Cathode : 68 µA
Description : IC VREF SHUNT 0.5% SOT23
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 15 mA SOT-23-3